Še nekaj AdSense vprašanj in odgovorov.
Koliko AdSense plača na klik?
AdSense se razlikuje od slovenskih oglaševalskih programov in nima fiksne cene za klik. Cena za klik se določa na podlagi dražbe oglaševalcev za posamezno ključno besedo. Hujši kot je keyword in večja kot je konkurenca, višja je cena za klik. Oglasi se potem prikazujejo v vrstnem redu glede na to, kdo je ponudil več za klik. To pomeni: 1.) s strani oglaševalca – če ponudim premalo, bo moj oglas tako nizko na lestvici, da bo redkokdaj ali nikoli prikazan. 2.) s strani založnika – če imam veliko AdSense blookv na strani, dam možnost in prostor tudi tistim oglaševalcem, ki slabše plačajo za klik, zato ni vedno dobro imeti čim več oglasov (seveda odvisno od niše in konkurence oglaševalcev).
Primer?
Tax attorney – odvetnik bo z vsako stranko precej verjetno mastno zaslužil, zato mu par dolarjev na klik, ki mu potencialno stranko prinese ni prevelik strošek. Poleg tega je odvetnikov kar nekaj in je tudi konkurenca med oglaševalci zadostna.
Katere so najboljše plačane ključne besede?
Google it! 🙂 Najbolj znana visoko plačana beseda je mesothelioma, sicer pa obstaja več seznamov visoko plačanih keywordov. Na primer tale. Se pa seveda cene ves čas spreminjajo.
Kaj je mesothelioma in ali naj torej naredim stran o mesotheliomi?
Rak, ki nastane zaradi izpostavljenosti azbestu. Mastne besede imajo zelo veliko konkurenco tudi med založniki in je zanje težko priti visoko v SERP. Poleg tega je konkretno za mesotheliomo obseg iskanja majhen.
Se da preveriti, koliko nosi določena ključna beseda, tema?
Gremo na AdWords na orodje za oglaševalce – KeywordExternal ali nekaj takega… in se malo poigramo:
- vpišemo svojo ključno besedo,
- prilagodimo rezultate na angleščino in vsa ozmelja
- dodamo stolpec povprečna cena na klik
- in dobimo ven…
neko oceno, koliko lahko stanejo kliki v določeni niši. Ni 100% zaneslijo, nam pa da občutek, da se ne lotimo ravno kakšne 0.01$ vredne niše.
Koliko potem res dobim za klik?
Odvisno od niše oz. teme strani. Najbolj poceni kliki prinesejo nekaj centov, recimo od ena do tri. V povprečju smo lahko zadovoljni, če dobivamo med 10 in 20 centov (s takim zneskom se da že kar lepo zaslužit), tudi kliki vse tja do 1$ niso redkost.
Koliko odstotkov pobere Google?
Ne povejo. Zgoraj omenjene zneske že dobi založnik.
Kaj so Page impressions?
V AdSense administraciji nam kažejo število prikazov oglasov. Načeloma naj bi bilo to število prikazov strani pomnoženo s številom oglasnih blokov, ki jih imamo na enem kanalu.
Kaj je CTR?
Click Trough Rate – število klikov na oglase deljeno s številom prikazov oglasov.
Kaj je dober CTR?
Spet odvisno od strani in od teme. Pomembno je, kako dobro smo oglase zamaskirali v stran in koliko je na strani drugih elementov poleg oglasov. Pomembna je tudi tema strani, saj pri določeni temi ljudje več klikajo in raziskujejo.
Ampak recimo?
Nek povprečen zadovoljiv CTR je med 1.5% in 3%. Kar je nad 3% smo lahko kar ponosni. Sicer se pa da narediti tudi stran s CTR 15% ali 30%.
Ali me pri visokem CTR, recimo 20%, vržejo iz AdSensa?
Ne. Visok CTR ni sumljiv, sumljivo je če CTR zelo niha ali pač, če ga dosegamo na način, ki ni v skladu s TOS (Terms Of Service).
Kaj če po pomoti kliknem na svoj oglas?
Če smo čisto sveže prijavljeni v AdSense se morda splača poslat mail in pojasnit, da smo kliknili po pomoti. Če imamo račun že več mesecev in dobivamo čeke potem lahko ta klik preprosto spregledamo, itak nam ga ne bodo šteli.
Še kaj?
Vprašajte… 🙂
Ja, samo še neki 🙂 , koliko vplival končnica domene na vrednost klika ? O tem je tudi že pisal … stari.info 🙂 .
Am pa kaj meniš in menite ostali o tem da sta Adsense pa meni na strani čisto enaka ? 😀 Pravzaprav lahko daš vse v take okvirčke 🙂 pa uporabiš enake fonte ..
Oziroma postaviš Ads recimo tako, da piše Ads by google spodaj pa pod tem svojo vsebino, ki zgleda kot reklama, reklama pa more zgledati kot del strani 🙂 … brez okvirčkov pa to ..
Pri AdSensu končnica domene na vrednost klika ne vpliva čisto nič (imam .info, .com, .net in .org domene).
Kar se postavitve oglasov tiče se pa tole sliš kot dobra fora 🙂 že to, da oglase postaviš tja, kjer obiskovalci pričakujejo meni je OK.
Še en učinkovit trik za visok CTR je pa, da pogledaš kakšno ločljivost monitorjev ima večina tvojih obiskovalcev, potem pa oblikuješ stran tako, da na takem monitorju, ko se stran odpre vidiš samo zgornjih 80% oglasov (zgoraj pa recimo tako širok header), kar odreže tisti Ads by Google dol iz zaslona. Če to postaviš še na sredino zaslona in ni okoli nič drugega imaš CTR 20%. Samo stran je pa češka potem… 🙂
Živjo!
Mene pa zanima zakaj mi na blogu noče sprejet kode, ko jo umestim med text?
Ko shranim prispevek, reklame ne prikaže in ko grem popravljat prispevek, kode sploh ni več notri.
Bloge šele testiram, zato mam wordpressovo free varianto. Je možno, da majo zablokirane reklame?
p.s. Nisem vedu v kero temo naj objavim vprašanje, pa k sm lih začetnik v AdSensu.. 😛
.. je pou oproščenga, ne?
Hvala za odgovor!