Branje blogov ni pot do zaslužka, delo je. In služenje denarja na internetu je težaško opravilo. Kot kopanje jarkov. Ampak vse kar je vredno vedeti o tem najdete tukaj, črno na belem. Veliku užitkov ob branju in veliko uspeha.

February 20, 2009 8

Kako Izbrati Domeno .Com, .Net, .Org ali .Info

By in Gradnja strani

Danes smo nekako pisateljsko razpoloženi in navdihnjeni in obdelajmo še eno temo oz. vprašanje: “Kakšno končnico izbrati za domeno in kaj je z .info domenami?”

Najprej razčistimo nekaj – po naših izkušnjah je popolnoma vseeno kakšno končnico za domeno izberemo, če se pogovarjamo o vplivu na rangiranje v Googlu. Imamo par .info domen, ki za določene ključne besede sedijo lepo na vrhu rezultatov. Zato kar se uvrstitve v Goolgu tiče ne skrbet. V razmislek pa je za vzeti nekaj drugih stvari.

1. Najprej poskusimo dobit .com domeno. To je najbolj popularna domena in rezultat popularnosti je, da ljudje velikokrat domnevajo, da ima domena na koncu com, tudi če ga nima. Npr če se trudimo promovirati easychair.info je precej verjetno, da bo kak naš obiskovalec zašel tudi na easychair.com. Obratno je manj verjetno. To je tudi razlog, da se .com domeno najlažje proda. Tako da – če obstaja šansa, da bomo domeno prodali bo .com precej bolj donosna in lažje prodana.

2. O poceni .info domenah. INFO domene so poceni samo prvo leto, potem pa je cena enaka kot za druge domene. Sploh, če delamo stran z informacijami o določeni zadevi, je .info prav primerna (seveda, če ni .com opcije). Info domene so prišle na slab glas zato, ker so prvo leto res poceni in kot take najboljše za preizkušanje. Preizkušanje niš, preizkušanje trikov, za izdelavno mase strani, ki bo verjetno itak kmalu deinteksirana ipd… Ampak že pred nekaj časa je Google počistil te vrste spam iz svojega indeksa, ne glede na domeno in večina .info domen, ki jih najdemo v rezultatih danes, so vsaj do določene mere legitimne strani. Oz. je podobna šansa da gre za “crap” stran pri .info ali pri kakšni drugi domeni. Vseeno ta “slab glas” info dome lahko mogoče malenkost vpliva na ljudi, ki preletijo rezultate v Googlu in se morda odločijo, da ne bodo kliknili na .info domeno ampak na kakšno drugo. Kake študije o tem ne poznamo, je pa tu še v večji meri za spam izgled važen pomišljaj.

3. Vezaji ali pomišljaji v imenu domene. Poskusimo dobit domeno brez vezaja, če ne, gre potem domeno z enim vezajem, kar še vedno izpade čisto OK. Več kot en vezaj je pa že precej spammy. Seveda po drugi strani, če potrebujemo več kot en vezaj pomeni, da imamo v domeni več ko dva keyworda, kar je že samo po sebi spet malo spammy hehe.

4. Spammy ni nujno da je slabo. Do določene mere deluje.

5. Kaj sledi .com. Za .com je naslednja najbolj popularna domena .net in po logiki se če je .com zasedena pogleda .net.

6. Ali vzeti .com z vezajem ali .net brez vezaja ali .info brez vezaja? Mi bi vzeli .com z vezajem. Drugače pa ne si preveč razbijat glave s tem, ni tako bistveno.

7. Kje kupimo domene? Sami jih kupujemo na GoDaddy (tule smo že pisali o Godaddy in o popustih). Veliko jih priporoča tudi namecheap.com (v bistvu še več kot GoDaddy).

8. Ali keyword v imenu domene pomaga? Definitivno pomaga. Sicer pravijo, da ni več tako bistven…ampak razen linkov nobena stvar sama po sebi ni tako bistvena, da bi odločilno vplivala na rezultate.

Tags: , , ,

8 Responses to “Kako Izbrati Domeno .Com, .Net, .Org ali .Info”

  1. Haro says:

    oj..verjetno, če Slovenec išče po googlu ima neko vrednost tudi .si domena? sem mislil, da je tako nastavljeno, meni se zdi logično, da je google toliko pametn

  2. lezalnik says:

    Hm, v bistvu ne vem. Nisem prepričan kakšno je razmerje med tem, da je .si domena bolj ciljana na Slovence in med dejstvom, da je na .si domeni preprosto pač tudi slovenska vsebina in je zato bolj relevantna med rezultati. Recimo ti gostuješ blog na .com, misliš, da bi imel enostavno več prometa, če bi bil blog na harotov.blogspot.si :)?

    Obstaja določeno lokalno targetiranje tudi na podlagi končnice, recimo pri angleščini, kjer ni dileme o jeziku, se v Veliku Britaniji bolj prikazujejo .co.uk končnice. Poleg tega lahko v google webmasters tools tudi nastaviš na katero področje tvoja stran cilja.

    Ampak recimo da imam .si domeno, na njej samo angleško vsebino, v google webmasters tool nastavim, da ciljam na ZDA. A sem v slabši štartni poziciji. Beats me 🙂 ampak v bistvu dvomim.

  3. Besedila says:

    Jaz sem enkrat gledal eno statistiko (ki je žal več ne najdem), da naj bi bilo največ spama prav na .biz domenah 🙂 .

  4. misli says:

    Jaz pa kupujem domene pri dynadot in sem tudi povsem zadovoljen. Pri godaddy-ju so me pa banal, zato ker sem imel malo prirejene whois podatke…

  5. lezalnik says:

    Kaj je bilo z domenami, ko so te banali?

  6. misli says:

    Vse domene so “odregistrirali” in sem jih pol moral naknadno registrirati pri drugem registrarju…Sm jih k sreči vse polovil, tak da mi nobene ni vzel kdo drug…Od takrat naprej si več ne izmišljujem podatkov in raje uporabim whois zaščito.

  7. cod says:

    Koristen članek, sicer sem o tem že dosti prebral, vendar je lažje in hitreje prebrati slovenski članek in si vsa pravila za zmišljevanje domen spomnit.

    Osebno se držim .com in .net domen, ter poskušam, da so brez vezaja.

    Dobro napisano… hvala

  8. Avtoradio says:

    Sam uporabljam ENOM… pri godaddy preden se prebiješ skozi vse upsellinge imaš že konfigurirano domeno na Enom.

Leave a Reply