Branje blogov ni pot do zaslužka, delo je. In služenje denarja na internetu je težaško opravilo. Kot kopanje jarkov. Ampak vse kar je vredno vedeti o tem najdete tukaj, črno na belem. Veliku užitkov ob branju in veliko uspeha.

April 25, 2008 8

Resnica: Bounce Rate

By in AdSense, Optimizacija strani, Promet

Najprej razčistimo kaj je to bounce rate. Mimgrede, nekaj tudi nam ni čisto jasno, pa bomo vprašali za mnenje kasneje, najprej gremo lepo po vrsti. Torej bounce rate je odstotek ljudi (glede na celotno število obiskovalcev), ki zapusti našo stran brez da bi odprli še kakšno drugo stran na našem spletišču ali pa zapusti našo stran po precej hitrem postopku, preden se izteče nek session-timeout čas. Po wikipediji je ta čas standardno 30 sekund. Torej, če obiskovalec, ki pride na našo stran ne odpre nobene druge strani in zapusti našo stran prej kot v 30 sekundah potem se šteje, da se je odbil :).

Zdaj pa ena malenkost, vsako orodje za statistiko lahko po svoje šteje, ima lahko po svoje določen ta bounce čas. Ali mogoče kdo ve kakšen je ta čas za bounce rate v Google Analytics?

Hm..a je to nagradno vprašanje? Hehe…

OK, gremo naprej. Zdrava kmečka logika nam pove, kaj pomeni visok bounce rate. Da obiskovalec na naši strani ni našel tistega kar je iskal in da mu stran za povrh še ne vliva upanja, da bi na njej lahko našel tisto kar išče in jo zato zapusti po hitrem postopku. Torej crappy stran.

Zdaj za tak obiskovalčev vtis je lahko krivo več stvari – slaba, nekvalitetna vsebina, vsebina, ki ni povezana s tistim, kar obiskovalci iščejo, čip template, ki izgleda tako, da vsak pomisli tule pa že ne more bit nič pametnega, preveč oglasov premalo vsebine…

Kaj je visok bounce rate?

Po naših izkušnjah je bounce rate precej odvisen od tipa strani. Če gre za ozko specializirano nišno stran bo bounce rate nižji, kjub temu da imamo (hipotetično) na strani slabo vsebino, čip template in veliko oglasov.

Če gre za bolj široko zastavljeno stran, potem verjetno pokasiramo kar precej obiska na račun raznih long tail ključnih besed in te so pogosto manj targetirane na vsebino naših strani.

Potem pride v poštev še sama tema strani…anyway.. visok bounce rate je tam čez 70-80%, čisto zadovoljivo je, če je naš bounce rate tam okoli 50%. Kar je manj kot 30-40% je pa po naših izkušnjah že precej izjemno. Mimogrede, kakšen je vaš bonce rate?

Gremo naprej… po vsem tem je verjetno vtis, da je visok bounce rate nekaj kar se moramo truditi zmanjšati, ker – kdo pa hoče imeti crap stran?

Resnica o bounce rate-u 🙂

Ker smo tukaj zato, da služimo denar preko interneta pa na bounce rate gledamo malo iz druge strani. Kaj pomeni visok bounce rate za internetne zaslužkarje? Da obiskovalec, ki je prišel na našo strani, na njej ni našel tistega kar je iskal in da bo zato iz nje odšel, po možnosti ne preko back knofa ampak preko enega od AdSense oglasov. 🙂

Če bo obiskovalec na naši strani našel čisto vse informacije, ki ga matrajo, zakaj bi potem kliknil še kam drugam. Deset minut bo bral našo stran, našel vse kar je rabil in ugasnil Firefox. Hvala lepa. 🙂
Res podla stvar je bila res tista crap “vsebina”, ki je nek računalniško spinnan ali zgeneriran članek, ki nima nobenega smisla – človek mora, da bi uvidel hitra posoja, vedna upoštevati da dobi posojilo, in v tem primeru tako da nikoli moramo paziti, pri teh posojilih je nekaj stvari, ko smo vedno… v tem smislu. Tega so bile polne MFA strani in te zadeve je Google pred časom pometel in pometal iz svojega indeksa.

Zato pa brihtni malo na black hat cepljeni internetni zaslužkarji naredijo naslednje – vsebino napišejo sicer na roko (ali na roko 5$ za 500 besed indijca) a na tak način, da se več ali manj ves čas suče okoli bistva članka kot mačka okoli vrele kaše. Da ves čas govori o nečem a ne pove nič preveč pametnega.

Ko (če) obiskovalec prebere do konca bo 100% potreboval še več informacij, ki se mu svetlikajo v podobi andsense oglasov.

Zdaj takšna taktika se sicer tepe s taktiko – kvalitetna vsebina je kralj, ker sama od sebe potegne linke itd…

V glavnem, če zaključimo tole nakladanje, tega nismo napisali zato, da bi vzpodbujali, da kdo dela gline strani. Samo – ne se preveč sekirat, če imate visok bounce rate. Se hočemo zaslužiti denar na internetu je važen bottom line :).

PS: do konca praznikov bomo bouncnili na dopust, se slišimo pol 🙂

Tags:

8 Responses to “Resnica: Bounce Rate”

  1. Igre says:

    Jaz imam še eno izkušnjo … Izklop, Manemoj in ti portali od Bandreja, vsi obiskovalci oz. 90% pogledajo samo 1 page (tisti na kerega so prileteli) pa gredo.

  2. Bojan says:

    Moj foto blog 70% bounce rate. Kar je nekako pričakovano, ker objavljam razno razne stvari.

  3. verzi says:

    Jaz mam strani z bounce rate od 30% pa do takšnih s 70-80%. Sicer se s tem ne obremenjujem preveč ampak po mojih izkušnjah mi tiste z nižjim BR prinašajo manj. Bo treba pisati bolj crap vsebino. Hvala za predlog 😛 😉 😀

  4. Vreme says:

    Noja, content is the king 🙂 , tako da ne pisat crap vsebine, raje piši kvalitetno vsebino pa blog usmeri v neko temo, če ne boš rangiral pod veliko ključnih besed ampak pod nobeno dobro.

  5. schtr4jh says:

    moj bouncerate na blogu je 47.17% 😀

  6. Igre says:

    A ni tako, da če imaš nižji bounce rate, so obiskovalci kvalitetnejši, oziroma targetirani. Sicer pa digg in stumble, običajno pošljeta kup obiskovalcev, ki pogledajo samo 1 page pa so sami izbrali kaj bi radi gledali.

  7. Bojan says:

    Moj bounce rate v tekočem letu je 49.11%

  8. Verzi says:

    Bounce raze na strani z verzi imam 25.35% 🙂 Kar OK.

Leave a Reply